Молбите за помощи при безработица в САЩ отново намаляват, търсенето на пазара на труда остава високо
Броят на американците, подали молби за обезщетения при безработица, през миналата седмица остава на исторически ниски нива.
Молбите през седмицата, приключила на 18 март, намаляват с 1000 до 191 000, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на официални данни на американското министерството на труда.
Средният четириседмичен брой на молбите за помощи при безработица, който е по-стабилен показател, намалява с 250 до 196 250, задържайки се под нивото от 200 000 за девета поредна седмица.
Тези молби са косвен показател за съкращенията, припомня АП.
Вчера Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ продължи борбата си срещу високата инфлация, като повиши основния си лихвен процент с 0,25 процентни пункта въпреки опасенията, че оскъпяването на кредитите може да влоши ситуацията в банковата система.
Президентът на УФР Джером Пауъл подчерта, че централната банка остава фокусирана върху борбата с високата инфлация, което може да наложи допълнителни повишения на лихвените проценти.
През миналия месец американското правителство съобщи, че работодателите са създали значителен брой нови работни места – цели 311 000 през февруари. Това засилва натиска върху УФР да продължи с агресивното повишаване на лихвените проценти, за да укроти инфлацията.
Същевременно нивото на безработица в САЩ се повишава до 3,6 на сто през февруари спрямо 53-годишния минимум от 3,4 на сто през януари.
В най-новите си тримесечни прогнози УФР прогнозира, че нивото на безработица ще се повиши от сегашните 3,6 на сто до 4,5 на сто до края на годината.
Броят на американците, получаващи традиционните обезщетения за безработица, се увеличава с 14 000 през седмицата, приключила на 11 март, до около 1,69 милиона. Това равнище е близо до нивата от предпандемичната 2019 година.