България с напредък в процеса на присъединяване към ОИСР

Прегледите по присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) са успешно приключени в 11 от 25 комитета, съобщи министърът на външните работи Георг Георгиев.
Очаква се до май 2025 г. да бъдат завършени още два прегледа – в комитета по регулаторна политика и комитета по образователна политика. Тези данни бяха публикувани на страницата на Народното събрание.
От началото на процеса през 2022 г. България е провела общо 61 изслушвания в комитетите и работните групи на организацията, като 38 от тях са били през 2024 г. До края на 2025 г. са планирани още 10 такива прегледа. Основен акцент в настоящата фаза на подготовката е изпълнението на препоръките на ОИСР, които изискват законодателни промени. Народното събрание играе ключова роля в този процес.
Едно от предложенията на Секретариата на ОИСР е създаването на специална структура в парламента, която да координира процеса на присъединяване. Според министър Георгиев, този механизъм би улеснил приемането на законодателни инициативи, свързани с прилагането на актовете на ОИСР.
Кандидатурата на България се ползва с широка подкрепа от страните членки на ОИСР. Министърът подчерта, че устойчивият ангажимент и доброто сътрудничество между всички държавни институции са ключови за успешното завършване на процеса през 2026 г.
Напредък бе отбелязан и в областта на земеделската политика, където България успешно завърши съответния преглед.
ОИСР е международна организация, създадена през 1961 г., която обединява 38 от най-развитите икономики в света с цел стимулиране на устойчиво икономическо развитие и финансова стабилност. Присъединяването към ОИСР ще бъде ключов успех за България след очакваното включване в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г.