България с растящ държавен дълг и предизвикателства в управлението на финансите

Май 8, 2025 - 07:28
 0  4
България с растящ държавен дълг и предизвикателства в управлението на финансите

Данните от Министерството на финансите разкриват тревожна картина относно нарастващите разходи по държавния дълг на България.

Само за първото тримесечие на 2025 г. лихвените плащания възлизат на 411 млн. лв., което е 18% повече в сравнение със същия период на предходната година. Очаква се общите лихвени разходи за годината да достигнат 1.65 млрд. лв., което подчертава растящата тежест на обслужването на задълженията.

Наскоро правителството пое нов дълг от 4 млрд. евро чрез две емисии на международните пазари – деветгодишна с 3.95% лихва и 13-годишна с 4.3% лихва. Това добавя допълнителни 330 млн. лв. годишно само за лихви.

Към края на март 2025 г. дългът на подсектор „Централно управление“ възлиза на 47.771 млрд. лв., което представлява 21.9% от БВП. Макар че този процент остава сред най-ниските в Европейския съюз, увеличението на дълга с 6.6 млрд. лв. спрямо същия период на предходната година буди притеснения.

Европейският натиск и вътрешнополитическите реакции

В същото време Европейската комисия продължава да насърчава държавите-членки да увеличават задлъжняването си, за да финансират различни инициативи, включително за отбрана и сигурност. 16 страни-членки вече са поискали дерогация за разходите за отбрана, което ще увеличи техните бюджетни дефицити.

Българският евродепутат Цветелина Пенкова изрази скептицизъм към подхода за обединяване на финансови средства в общи национални планове. Тя предупреди, че липсата на ясно разпределение на средствата може да застраши ключови социални политики, като например кохезионната политика, която е от стратегическо значение за България.

Дългосрочен финансов хоризонт

Планираният нов дългосрочен бюджет на ЕС, който ще влезе в сила от 2028 г., също предизвиква дебати. Пенкова подчерта, че решенията, взети сега, ще имат последици за следващите десет години. Тя призова за внимателно обмисляне на разпределението на средствата, за да се гарантира, че те достигат до всеки регион и гражданин в ЕС, включително в България.

С нарастващата тежест на дълга и дългосрочните бюджетни предизвикателства, България е изправена пред сложни решения за управление на финансите и националните приоритети.