България сред малкото държави в ЕС с растяща смъртност от рак
България е една от двете държави в Европейския съюз, където смъртността от ракови заболявания се е увеличила в периода 2011—2021 г., вместо да намалее. За сравнение, в ЕС като цяло се отчита 12% спад на фаталните случаи при онкологични заболявания.
У нас обаче тенденцията е обратна както при мъжете, така и при жените.
Тези данни се припомнят по повод Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари. Според Европейската комисия причините за тревожната статистика у нас са свързани с високо разпространение на рискови фактори – тютюнопушене, прекомерна употреба на алкохол, нездравословно хранене, ниска физическа активност и недостатъчна ваксинация срещу човешкия папиломен вирус.
Влошаващото се качество на въздуха също е сред факторите, които допринасят за увеличаване на случаите на рак.
Как изглежда ситуацията в другите държави?
Люксембург, Норвегия и Исландия са сред страните с най-голям спад на смъртността от рак при мъжете – съответно 25%, 23% и 22%. При жените също води Люксембург с 24%, следван от Малта (23%) и Ирландия (16%).
Липсата на скрининг води до късно откриване
Експертите посочват, че един от най-големите проблеми в България е липсата на национални скринингови програми за рак на гърдата, маточната шийка, дебелото черво и ректума. По тази причина много случаи се диагностицират твърде късно. През 2019 г. едва 36% от жените в подходящата възраст са си направили мамография, а скринингът за рак на маточната шийка е обхванал 57% от жените между 20 и 69 години.
Лечение и достъп до медицински грижи
Достъпът до лечение също е проблемен. В България има недостиг на медицински специалисти, а специализираните болници и диагностичните центрове са неравномерно разпределени в страната. Въпреки че през последните години апаратите за лъчетерапия са се удвоили, системата все още има нужда от значителни подобрения. През 2023 г. дори се стига до спиране на функционирането на Националния раков регистър, което затруднява проследяването на заболеваемостта и ефективността на лечението.
Кои са най-често срещаните онкологични заболявания?
През 2022 г. най-често диагностицираният рак сред българските мъже е този на простатата, следван от рака на дебелото черво и белия дроб. При жените най-разпространен е ракът на гърдата, а след него – ракът на дебелото черво и ректума.
Очакванията са, че през следващите десетилетия ракът ще оказва все по-голямо влияние върху общественото здраве у нас.