Грузинският Конституционен съд отказа да анулира изборите, премиерът критикува опозицията за насилието
Конституционният съд на Грузия отказа днес да обяви за невалидни парламентарните избори от края на октомври, които бяха спечелени от управляващата партия „Грузинска мечта“. Опозицията твърди, че изборите са манипулирани и иска тяхното повторно провеждане. Жалбите за невалидност на изборите бяха отхвърлени като неоснователни, като решението на съда беше определено като „окончателно“.
Междувременно, грузинският премиер Иракли Кобахидзе, чиято страна е сцена на проевропейски демонстрации от миналата седмица, обвинява опозицията и неправителствените организации за насилието, което съпътства протестите. Той заяви, че те са отговорни за организирането на насилието и подчерта, че протестиращите няма да избягат от отговорност.
Протестите, които започнаха миналия четвъртък, се провеждат всяка вечер, като множеството няма ясен лидер или структура. Демонстрациите избухнаха след решението на правителството да отложи преговорите за присъединяване на Грузия към Европейския съюз до 2028 г. Опозицията обвини властите, че се опитват да сближат страната с Москва и да подражават на репресивните методи на Русия.
Протестите доведоха до стачки в предприятия и различни обществени организации. Няколко грузински дипломати, включително посланика в София, подадоха оставки или осъдиха правителственото решение.
Премиерът Кобахидзе отправи предупреждения към държавните служители, които се присъединяват към протестите, заявявайки, че действията им ще имат последици според закона. Той нарече това „самопрочистване на държавната служба“.
На снощните митинги, организирани от проевропейски настроените граждани, полицията използва водно оръдие и сълзотворен газ срещу демонстрантите. Някои протестиращи хвърляха пиротехнически изделия, а органите на реда се опитаха да разгонят тълпата около парламента. В подкрепа на протестите училища и университети обявиха прекратяване на учебните занятия.
По данни на здравното министерство 26 души са ранени при сблъсъците, повечето от тях са протестиращи, но има и трима служители на вътрешното министерство. През последните дни са извършени над 200 ареста. Очаква се протестите да продължат.
Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк осъди използването на прекомерна сила срещу демонстрантите и медиите, заявявайки, че това е „изключително обезпокоително“. Той подчерта, че всички граждани трябва да имат правото да изразяват мирно и свободно възгледите си за бъдещето на страната.