Киев срещу зимата: Слънчеви панели и алтернативна енергия в помощ на гражданите
На покрива на 16-етажна жилищна сграда в Киев, Валерий Пиндик показва инсталираните слънчеви панели, които са част от инициативата на жителите да се справят с електрозахранването по време на най-тежката зима от началото на руската инвазия. Тази инсталация, една от първите по рода си в града, цели да помогне на около 1000 семейства, обитаващи сградата.
„Идеята възникна през лятото, когато се сблъскахме с прекъсвания на тока. Решихме, че през зимата тези прекъсвания ще бъдат още по-продължителни,“ обяснява 49-годишният Пиндик, председател на управителния съвет на асоциацията.
С нарастващите руски атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна, ежедневните осемчасови прекъсвания на тока в Киев се превърнаха в норма, което накара мнозина да търсят алтернативни източници на енергия. Според Сергей Коваленко, главен изпълнителен директор на енергийния доставчик „Ясно“, има значителен ръст в търсенето на слънчеви панели, батерии и генератори. „Тази есен инсталирахме осем мегавата, а догодина планираме до 35 мегавата,“ сподели Коваленко.
По данни на Киевското училище по икономика, общите щети върху украинския енергиен сектор надхвърлят 56 млрд. долара, включително 16 млрд. долара за преки физически разрушения. Русия е унищожила всички топлоелектрически и водноелектрически централи в Украйна, което принуждава страната да разчита основно на ядрената енергия.
Украйна полага усилия да укрепи енергийната си система чрез защитни структури и мобилни групи за защита от дронове. Въпреки това, ресурсите не са достатъчни, за да защитят съоръженията в цялата страна. Възстановяването след всяка атака остава предизвикателство, особено в условията на зимен студ. „Ако зимата е студена, потреблението може да достигне 19 гигавата, надминавайки миналогодишния максимум от 18 ГВт,“ предупреждава Олена Лапенко от мозъчния тръст DIXI group.
За много хора, генераторите остават основното средство за справяне със ситуацията, докато Украйна продължава борбата за възстановяване на енергийната си независимост.