Климатичната криза застрашава най-големите петролни пристанища

Яну 5, 2025 - 05:41
 0  7
Климатичната криза застрашава най-големите петролни пристанища
Снимка: БГНЕС

Проучване, цитирано от The Guardian, показва, че повишаването на морското равнище, предизвикано от климатичната криза, ще постави в сериозна опасност някои от най-големите петролни пристанища в света. Според учените, въпреки че изгарянето на изкопаеми горива причинява глобалното затопляне, преминаването към възобновяеми източници на енергия може да спре глобалното затопляне и да осигури по-надеждни източници на енергия в бъдеще.

Проучването сочи, че тринадесет от най-натоварените пристанища за супертанкери ще бъдат сериозно засегнати от покачване на морското равнище с 1 метър. Сред най-уязвимите са пристанищата в Саудитска Арабия – Рас Танура и Янбу, които обработват 98% от износа на петрол на страната и се управляват от Aramco. Други големи пристанища в САЩ (Хюстън и Галвестън), Обединените арабски емирства, Китай, Сингапур и Нидерландия също са в риск.

Според Международната инициатива за климата в криосферата (ICCI), покачването на морското равнище с 1 метър е неизбежно през следващия век, с вероятност да настъпи още през 2070 г., ако не се ограничат емисиите. Ако ледените покривки продължат да се разпадат, до 2100 г. може да се случи още по-голямо покачване от 3 метра.

Няма съмнение, че повишаването на морското равнище вече влияе на крайбрежията по света, като води до по-високи вълни и повишена вероятност за наводнения, а солената вода прониква в земите и може да причини корозия на основите. Специалистите подчертават, че рязкото намаляване на емисиите може да забави темповете на покачване на морското равнище и да намали рисковете от сериозни щети в бъдеще.

Пам Пиърсън, директор на ICCI, коментира: „Парадоксално е, че тези пристанища за петролни танкери, които са под заплаха от нарастващото морско равнище, същевременно продължават да допринасят за проблемите, свързани с климатичната криза, чрез използването на изкопаеми горива.“