Масовите протести от 2 януари 1997 г.: Началото на политическа промяна в България
На 2 януари 1997 г. хиляди българи излизат по улиците на София, за да изразят недоволството си от управлението на правителството на Жан Виденов и Българската социалистическа партия (БСП). Тези събития стават повратен момент в новата история на България, водещи до значителни политически и икономически промени.
През 1996 г. България е в дълбока икономическа и социална криза. Хиперинфлацията, сривът на банковата система и недостигът на основни стоки довеждат до масово обедняване на населението. Управлението на Жан Виденов е обект на нарастваща критика, а оставката му в края на декември 1996 г. не успява да успокои общественото недоволство.
На 2 януари 1997 г. хиляди хора се събират в центъра на София, организирани от опозиционни партии, граждански организации и профсъюзи. Протестиращите настояват за незабавна оставка на правителството, провеждане на предсрочни парламентарни избори и въвеждане на икономически реформи, включително валутен борд.
Протестите протичат мирно, но демонстрират ясно недоволството на населението от продължаващата нестабилност и липсата на адекватни решения на кризата.
Протестите от 2 януари поставят началото на вълна от граждански демонстрации, които достигат своя връх на 10 януари 1997 г., когато разгневени граждани щурмуват Народното събрание. Натискът върху правителството и парламента се засилва, което довежда до назначаването на служебно правителство от президента Петър Стоянов през февруари същата година.
През април 1997 г. се провеждат предсрочни избори, спечелени от Обединените демократични сили (ОДС). Новото правителство въвежда валутен борд, което стабилизира икономиката и поставя началото на реформи, довели до трайна промяна в посоката на развитие на България.