Операция "Пустинна буря" (1991)
Операция "Буря в пустинята" е военна кампания, водена от международната коалиция, под ръководството на Съединените щати, с цел освобождаване на Кувейт от иракска окупация. Тя е част от по-голямата Персийска война, известна също като Войната в Персийския залив, която започва през 1990 година с нахлуването на иракски сили в Кувейт под ръководството на тогавашния иракски лидер Саддам Хюсеин.
През лятото на 1990 година иракската армия, под командването на Саддам Хюсеин, нахлува в малката нефтена държава Кувейт, като анексира територията под претекста за нейната финансова зависимост и пазарна конкуренция. Това събитие шокира света, тъй като представлява нарушение на международното право и заплашва стабилността на региона, който е ключов за световната енергийна сигурност.
Международната реакция след нахлуването на Ирак в Кувейт е бърза и силна. Съветът за сигурност на ООН взема редица резолюции, насочени към Ирак, включително санкции, оръжейно ембарго и изисквания за незабавно изтегляне на иракските войски от Кувейт. Когато Ирак не отговаря на тези изисквания, Съединените щати сформират широкомащабна международна коалиция с участието на около 34 държави, която започва подготовка за военна намеса.
Операция "Пустинна буря" започва на 16 януари 1991 година, когато коалиционните сили, ръководени от САЩ, започват масирана въздушна кампания срещу цели в Ирак и Кувейт. Операцията включва и подкрепата на сухопътните войски, които настъпват от Саудитска Арабия в посока към Кувейт.
- През първите дни на операцията коалиционните въздушни сили осъществяват интензивни бомбардировки над ключови цели в Ирак, включително военни съоръжения, командни центрове, комуникационни обекти и инфраструктура.
- Редица важни иракски военни обекти, ракетни установки, военни бази и петролни находища са унищожени или сериозно повредени.
- Бомбардировките са част от стратегията на превъзходство на въздушната мощ, която ще позволи последващото сухопътно настъпление.
На 24 февруари 1991 година коалиционните сили започват сухопътното настъпление към Кувейт, пресичайки саудитско-кувейтската граница. Настъплението е рязко и бързо, като иракските сили не са в състояние да отблъснат добре организираната и обучена международна коалиция.
- В рамките на шест дни коалиционните сили успяват да освободят Кувейт, като прилагат тактиката на мобилност, превъзходство в огнева мощ и умели маневри.
- Силите на Саддам Хюсеин не успяват да окажат значителна съпротива и са принудени да се изтеглят.
- По време на кампанията е нанесен значителен ущърб на иракската армия, както и на инфраструктурата на Ирак.
Към края на март 1991 година операция "Буря в пустинята" приключва, като Кувейт е напълно освободен и под международен контрол. Международната коалиция успява да постигне своите цели, благодарение на добре координираната военна намеса, силната въздушна подкрепа и ефективното сухопътно настъпление.
Операция "Пустинна буря" остава като един от най-значимите военни конфликти на ХХ век, като демонстрира глобалното сътрудничество в рамките на ООН за справяне с агресивни актове, заплашващи международната сигурност.