Поредица от земетресения на Цикладите: Хиляди евакуирани и предупреждения за безопасност
Жителите на Цикладските острови прекараха още една безсънна нощ заради серия от земетресения, които разтърсват района.
Най-силният трус в последните часове, с магнитуд 4,9 по скалата на Рихтер, е регистриран в 4:46 ч. сутринта между островите Санторини и Аморгос. В последните 24 часа 2000 души са напуснали островите и са пристигнали в Атина, като общият брой на евакуираните вече надхвърля 5000.
Какви са мерките на властите?
Учебните заведения на островите Санторини, Анафи, Иос и Аморгос ще останат затворени до 7 февруари, а училищата на Тинос също са спрели занятията. Освен това, някои райони са затворени заради опасност от свлачища, включително старото пристанище на Санторини. Местните жители са предупредени да избягват опасни зони.
Колко са земетресенията до момента?
Общият брой на трусовете в района надхвърля 480, като най-силният е бил с магнитуд 5,1. Сеизмолозите очакват броят им скоро да достигне 600.
„Това е развитие на рой земетресения, което не е типично за континентални трусове. Характерно е наличието на множество трусове с приблизително еднакъв магнитуд,“ обясни проф. д-р Емил Ботев от департамента „Сеизмология и сеизмично инженерство“ към БАН.
Какво е обяснението на гръцките учени?
Според специалистите, причината за сеизмичната активност са подводни разломи с посока северозапад-югоизток. Те подчертават, че няма връзка с вулканична дейност.
Какво трябва да знаят гражданите?
На местните жители се препоръчва:
- Да избягват големи събирания в сгради.
- Да не приближават изоставени или нестабилни постройки.
- Да не посещават пристанищата Амуди, Армени, Корфу и старото пристанище на Фира.
- Да обезопасят домовете си и да източат водата от плувните басейни.
Властите продължават да следят ситуацията и предупреждават за възможни допълнителни трусове.
Влияе ли това на България?
„Повишената активност на юг няма връзка с територията на България – у нас не се наблюдава сеизмична активност,“ увери проф. Ботев.