Православният свят отбелязва Богоявление: Денят на светото кръщение на Исус Христос
На 6 януари православните християни честват Богоявление – един от най-големите християнски празници, който бележи кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. Това е третият по значимост празник в православния календар, свързан със силата на светото кръщение, което символизира очистването от греховете и началото на нов духовен живот.
Според Евангелието, по време на кръщението небето се отворило, Светият дух се спуснал във вид на гълъб, а глас от небесата обявил: „Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение!“. Тази библейска сцена е основата за празника и вярата, че в нощта срещу Богоявление „небето се отваря“ и изречените желания се сбъдват.
На самия празник в църквите се извършва Велик водосвет, след което свещеникът хвърля кръст във вода – река, езеро или море. Смелчаци, обикновено млади мъже, се хвърлят в студените води, за да извадят кръста. Вярва се, че който го намери, ще се радва на здраве и късмет през цялата година.
Сред поверията, свързани с празника, е вярването, че ако водата, в която е хвърлен кръстът, замръзне, годината ще бъде плодородна и здрава.
На Богоявление също се освещават военните знамена и бойните части на Българската армия. Тази традиция, започнала още през 917 г. преди битката при Ахелой, е възстановена през 1993 г. и продължава да бъде важен ритуал в почит към военните сили на страната.
Богоявление бележи края на дванадесетте „мръсни дни“, започващи от Коледа, и отваря пътя към традиционния сватбен сезон, който продължава до Сирни заговезни.
Празникът носи не само духовна символика, но и дълбока връзка с културните и исторически традиции на българския народ.