Ресторантьори и хотелиери настояват за връщане на 9% ДДС
От 1 януари ДДС за ресторантьори и хотелиери се повиши с 11%, което веднага се отрази на крайните потребители.
„Наложи ни се да коригираме малко цените. Миналата година една пица беше 19 лева, сега е 20 лева”, казва Никола Николов, член на Българската асоциация на заведенията.
Николов, който е собственик на верига заведения, обяснява, че увеличението на цените не дава възможност и заплатите да растат със същото темпо. Това, според него, може да доведе до отлив на кадри.
„Със сигурност някои от тях се замислят за такова нещо”, споделя пред NOVA Лъчезар Ениманев, който е работник в пицария. Той самият не мисли за напускане, но посочва, че най-големият проблем е задълбочаването на сивия сектор.
„Ще има хора, които ще се опитат да спестят от този данък – хора без договори и подобни неща, кофти практики. Над 10 години вече секторът е осветлен, но едно такова нещо би довело до връщане назад”, смята Ениманев.
Цените в заведенията няма да паднат дори при връщане на 9% ДДС
Дори и ставката да бъде намалена обратно на 9%, цените в заведенията няма да се понижат, твърдят ресторантьори. Подобен сценарий се разигра през 2020 г., когато ДДС беше намалено като част от антиковид мерките, но това не доведе до поевтиняване.
„Много хора си мислят, че е алчност от наша страна. Но точно в този момент инфлацията в храната беше 30%, инфлацията в заплатите – 29% и това са реални данни. Да не говорим, че ние имаме над 60% инфлация на продуктите и кое по-напред да компенсираме с тези 11%”, обяснява Николов.
Данните на НАП сочат, че оборотите в сектора се увеличават двойно в сравнение с 2019 година – от 3,07 млрд. лв. на почти 5,7 млрд. лв. за 2023 година.
Минималната работна заплата също е нараснала значително – от 560 лева през 2019 г. до 1077 лева в момента.
„И на нас ни се вдигнаха много разходите, осигуровките. През 2021 г. плащахме една сума, сега е по две, което смятам, че е полезно за държавата – по-голяма консумация, повече плащане на данъци, осигуровки и всякакви други такси”, отбелязва Николов.
Браншът иска пример от Европа
Ресторантьори апелират политиците да погледнат към европейските практики, където ставката от 9% е замразена.
„Генерално в Европа и света почти навсякъде има диференцирана ставка за туризъм и ресторанти, защото това са едни от най-трудните бизнеси, където работят много персонал и млади хора”, коментира Николов.
Той допълва, че семейните бизнеси осигуряват известна стабилност в сектора:
„Това ни дава един въздух, който можем да използваме, за да не вдигаме цените прекалено много. Заведенията са пълни.”
Засега народните представители в парламента събират мнозинство „за“ връщането на по-ниското ДДС.