Светът се подготвя за въздействието на „Ла Ниня“ през 2025 г.

Дек 5, 2024 - 15:17
 0  73
Светът се подготвя за въздействието на „Ла Ниня“ през 2025 г.

Глобалната климатична картина, вече белязана от екстремни метеорологични явления през изминалата година, е на прага на ново предизвикателство: явлението „Ла Ниня“. Според Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), вероятността за развитие на „Ла Ниня“ е значителна, с очаквано начало между септември и ноември 2024 г. и потенциално продължение през зимата на 2025-2026 г.

Какво представлява „Ла Ниня“?

„Ла Ниня“ е хладната фаза на климатичния феномен „Ел Ниньо – Южна осцилация“ (ENSO). Характеризира се с усилване на пасатите, което предизвиква издигане на студена, богата на хранителни вещества вода от дълбините на Тихия океан. Това явление обикновено трае между 9 и 12 месеца, но в някои случаи може да продължи и няколко години. Както „Ел Ниньо“, така и „Ла Ниня“ водят до глобални промени в климатичните условия, включително суши, наводнения и урагани.

Очакваните ефекти на „Ла Ниня“

  • Северна Америка:
    „Ла Ниня“ обикновено носи студени и влажни зими в северните райони на континента, докато южните региони изпитват по-топли и сухи условия. Прогнозите обаче показват шанс от 40-50% за по-високи от средните температури в щата Ню Йорк през зимата.
    Сезонът на ураганите в Атлантическия океан може да бъде особено активен поради отслабване на срязването на вятъра – фактор, който обикновено възпира образуването на урагани.

  • Източна Азия и Австралия:
    „Ла Ниня“ често носи повече валежи в тези региони. Австралия вече преживя тежки наводнения по време на последните „Ла Ниня“ събития, а мусоните в Южна Азия са склонни да бъдат по-силни.

  • Източна Африка:
    Явлението обикновено влошава сушите в Източна Африка, което може да има тежки последици за региона. През 2022 г. валежите в района достигнаха рекордно ниски нива.

  • Европа:
    Ефектите от „Ла Ниня“ върху Европа са по-слабо изразени. Очакват се по-ниски температури в Централна и Западна Европа, съчетани с по-малко валежи в някои части на континента и повече в северните и южните райони.

Глобалната заплаха и необходимостта от подготовка

„Ла Ниня“ добавя още несигурност към климатичните предизвикателства, с които светът се сблъсква. Прогнозите подчертават необходимостта от глобална готовност и адаптация, за да се смекчат последствията от екстремните метеорологични явления, които могат да засегнат милиони хора.