ТЕЛК комисиите вече имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите

Апр 1, 2025 - 15:54
 0  20
ТЕЛК комисиите вече имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите

От 1 април 2025 г. всички медицински специалисти от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена работоспособност. Това включва цялата медицинска информация, вписана в Националната здравноинформационна система (НЗИС), съобщиха от "Информационно обслужване".

Системата е въведена след успешен пилотен проект, при който Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) първа получи достъп до медицинската информация. „Новата функционалност осигурява пълен достъп на 146 експертни комисии от цялата страна до всички направления, изследвания, епикризи, резултати и друга здравна информация на пациентите, които са подали документи за ТЕЛК решение“, заяви Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в "Информационно обслужване".

По думите му новата система значително ще намали времето за разглеждане на документите за нетрудоспособност, ще облекчи работата на комисиите и ще позволи на над 1800 лекари да вземат по-бързи и информирани решения. Досега процесът отнемаше месеци, но електронният достъп ще ускори процедурите.

Една от ключовите промени е, че заявленията вече се разпределят на случаен принцип, а лекарите ще имат пълен достъп до медицинската история на пациентите. Това би трябвало да намали възможностите за измами при издаването на ТЕЛК решения. Въпреки това, официални данни за намаляване на злоупотребите не са представени, а броят на ТЕЛК решенията продължава да расте – през 2024 г. е отчетено 30% увеличение на инвалидните пенсии спрямо предходната година.

Гражданите вече могат да следят целия процес по издаване на медицинска експертиза онлайн. Чрез мобилното приложение еЗдраве и сайта my.his.bg, пациентите имат достъп до всички документи, включително направления, заявления и решения на ТЕЛК комисиите.

„Огромно забавяне, съмнения за злоупотреби и корупция – това са основните проблеми при издаването на ТЕЛК решения. Най-добрият начин да бъдат преодолени е целият процес да стане електронен и проследим в реално време“, коментира заместник-министърът на здравеопазването Явор Пенчев.