Увеличаващ се поток от мигранти в България и нови рискове от трафик на хора
През 2024 г. броят на мигрантите от трети държави, преминаващи през България или оставящи се тук за дългосрочно пребиваване, значително се увеличава, съобщи пред БТА Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ). По нейните думи страната все повече се утвърждава като транзитна и крайна дестинация за мигранти, включително за лица в риск от трафик.
Рискове и статистики
Според данни на НКБТХ за 2024 г. са подадени 102 сигнала, от които 76 касаят случаи на трафик на хора. Жертвите по тези сигнали, включително деца, са общо 79 души. Сред тях са идентифицирани 11 мигранти от трети страни, подложени на експлоатация: двама в риск от трафик, един с цел сексуална експлоатация и осем – трудова експлоатация.
Савеклиева отбелязва, че се наблюдава промяна в характера на миграционните потоци и свързаните с тях рискове. "Все повече срещаме случаи на трудова експлоатация и сексуално насилие сред мигрантите от трети държави," подчерта тя.
Методи на трафикантите
Трафикантите стават все по-изобретателни, използвайки фалшиви обяви за работа и социални мрежи за манипулиране на жертвите. "Наблюдаваме и случаи, в които жертвите са принуждавани да извършват престъпна дейност," допълни Савеклиева. Въпреки че основните дестинации за българските жертви на трафик остават западноевропейски страни като Германия, Франция и Испания, в България също има значителен брой случаи на експлоатация.
Нови предизвикателства пред страната
Евентуалното присъединяване на България към Шенгенското пространство ще улесни движението на хора, но и ще създаде нови рискове. "Липсата на граничен контрол може да бъде използвана от трафикантите за по-лесно транспортиране на жертви," предупреди Савеклиева.
Международно сътрудничество и конференция в София
По време на започващата днес конференция в София, посветена на трудовата миграция и рисковете от трафик, ще бъдат обсъдени начини за укрепване на политиките за легална заетост и защита на трудовите мигранти. "Надяваме се да намерим практически решения, които да гарантират защита на хората, търсещи по-добър живот," каза Савеклиева.
Тя подчерта значението на международното сътрудничество в борбата с трафика, особено когато става въпрос за най-уязвимите групи като деца и бебета. "Трафикът на бебета е сериозен проблем, който изисква незабавни мерки," заключи тя.