Великобритания харчи 1 млрд. паунда за спиране на вятърни паркове
Британското правителство е принудено да похарчи 1 милиард паунда през 2024 г., за да намали производството на ток от вятърни електроцентрали. Причината е, че електропреносната мрежа не може да поеме нарастващия дял на възобновяемата енергия, което води до компенсации за спиране на турбините.
Офшорните вятърни паркове на Обединеното кралство са се увеличили с 50% за последните пет години и се очаква да се удвоят през следващите пет, но мрежовата инфраструктура не се развива със същото темпо. Това принуждава операторите да плащат на някои ветропаркове да спрат работа, за да се избегне претоварване.
Особено засегната е Шотландия, където често се изключват дори най-големите и нови вятърни проекти, като Seagreen, който струва 3 милиарда паунда. В същото време, за да се гарантира стабилност, се активират газови централи, които са по-близо до потребителите.
„Абсурдно е Великобритания да плаща на шотландските вятърни паркове да се изключват, когато е ветровито“, коментира Клем Коутън от Octopus Energy Group.
Според анализите ще са необходими годишни инвестиции от 40 млрд. паунда за модернизиране на мрежата и постигане на климатичните цели до 2030 г. Междувременно британските потребители са изправени пред нарастващи цени на електроенергията, тъй като разходите за управление на мрежата и вноса на ток при безветрие продължават да растат.