Владислав Горанов и Асен Василев влязоха в спор за заплатите на полицаите

Фев 20, 2025 - 22:42
 0  29
Владислав Горанов и Асен Василев влязоха в спор за заплатите на полицаите

Бившите финансови министри Владислав Горанов (ГЕРБ) и Асен Василев (Продължаваме промяната) размениха остри позиции относно изчисляването на заплатите в МВР. Според Василев, проектобюджетът за 2025 г. съдържа грешка при изчисленията, която възлиза на 400 млн. лв. Горанов отрече това и заяви, че методът за изчисление е напълно съобразен със закона и статистическите данни на НСИ.

Асен Василев, говорейки в ефира на bTV, посочи, че грешката произлиза от използването на брутната работна заплата за страната с добавени допълнителни плащания, като клас за прослужено време и извънреден труд, вместо основната заплата. Според него този подход води до надвишаване с около 25% на реалните разходи за заплати в МВР. „Тази разлика от 400 млн. лв. можеше да бъде използвана за увеличение на пенсиите“, заяви Василев.

Горанов обаче категорично отхвърли твърденията на Василев, като обясни, че формулата за изчисляване на основните заплати в МВР е заложена в закона. Тя предвижда използването на средната брутна работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, умножена по коефициент. „Това е напълно съобразено с действащия закон и няма нищо необичайно в подхода“, заяви Горанов.

Методът за изчисляване на заплатите в МВР беше въведен като законова промяна през 2023 г., когато Асен Василев беше финансов министър. Тогава формулата бе остойностена за изчисляване на ефекта ѝ върху бюджета и беше гласувана окончателно през 2024 г., като влиза в сила от началото на 2025 г.

На този фон депутати от „Продължаваме промяната - Демократична България“ внесоха нови промени в закона за МВР, които предлагат основните заплати на полицаите да бъдат обвързани със средната работна заплата за конкретната област на страната. Това би довело до значителни разлики в заплащането между регионите, като най-високи заплати се очакват в София. Предложението обаче среща сериозна критика, тъй като в нито една друга публична сфера няма регионална диференциация на заплатите.

Горанов посочи, че управляващото мнозинство не предвижда нови промени в закона за МВР, за да избегне допълнителни политически конфликти. „Мнозинството е крехко и не иска да отваря темата за преразглеждане на вече приетите решения“, заяви той.

Спорът между двамата министри подчертава липсата на консенсус относно заплатите в МВР и възможностите за тяхната реформа, което вероятно ще продължи да бъде предмет на обществено и политическо внимание.