Астероидът 2014 TN17: Потенциално oпасен, но не рисков за Земята

Астероидът 2014 TN17, който е по-голям от пирамидата Тадж Махал, се движи към Земята със скорост от 77 282 км/ч.
Според учените, цитирани от IndiaTimes, неговият диаметър е около 165 метра. Въпреки че НАСА го класифицира като „потенциално опасен“, той не представлява непосредствен риск за нашата планета.
Астероидът 2014 TN17 ще премине на разстояние около 5 милиона километра от Земята. Той принадлежи към семейството на астероидите Аполо, които пресичат орбитата на Земята. Въпреки че обикновено преминават безопасно покрай нас, те имат потенциала да се разбият в Земята, ако орбитите им бъдат променени.
Астероидите Аполо се наблюдават много внимателно от астрономите, тъй като дори малко отклонение от техния път може да бъде катастрофално за Земята. За да предотвратят потенциални бедствия, Центърът за изследване на близки до Земята обекти (CNEOS) на НАСА и други космически организации по света следят денонощно астероиди като 2014 TN17. Те използват комбинация от телескопи, радари и международни астрономически мрежи, за да наблюдават орбитите на тези космически скали.
Учените предупреждават, че удар на астероид с такъв размер би бил опустошителен. Експлозията би могла да изравни цял град, да предизвика гигантски пожари и да наруши глобалните климатични модели за векове напред. Като пример те посочват Тунгуския метеорит, който удари Сибир през 1908 година и изравни 2 000 квадратни метра площ.
Ако астероид с такива размери удари Земята, жертвите биха били стотици хиляди, според учените.