АИКБ остро критикува нов закон за финансова подкрепа на домакинствата

Aсоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) изрази сериозни опасения относно новоприетия Закон за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия.
В своето становище, организацията подчертава, че разпоредбите в член 4, които задължават електроразпределителните дружества да възстановяват изплатената държавна помощ, създават опасен прецедент и подкопават бизнес средата в страната.
"Този закон представлява опит за прехвърляне на държавни задължения към частния сектор без икономическа и правна обосновка," заявиха от АИКБ. Те предупреждават, че принудителното възлагане на разходи върху частни компании без компенсаторни механизми нарушава основни пазарни принципи и създава несигурност за всички икономически субекти.
Организацията алармира, че подобно законодателство изпраща тревожен сигнал към инвеститорите, както местни, така и чуждестранни. "Това неизбежно ще доведе до отлив на инвестиции и ще навреди на дългосрочната стабилност на българската икономика," добавят от АИКБ.
От асоциацията задават риторичен въпрос: "Ако днес държавата прехвърля своята социална политика върху операторите на електроразпределителни мрежи, кои ще бъдат следващите засегнати индустрии?" Те подчертават, че подобен подход поставя всички работодатели в ситуация на несигурност и създава възможност за произволни финансови тежести върху всеки бизнес сектор.
АИКБ настоява за незабавна отмяна на разпоредбите на член 4, които засягат операторите на електроразпределителните мрежи. Организацията призовава за ясен ангажимент от страна на законодателната и изпълнителната власт за предвидима и справедлива регулаторна среда, която гарантира защита на инвестициите и правата на бизнеса.
"Ще продължим да защитаваме интересите на работодателите и индустриалния сектор в България, като няма да толерираме закони, създаващи правна несигурност и налагащи несправедливи тежести върху частния сектор," заявиха от АИКБ. Те настояват за прозрачност, диалог и икономически разум при формирането на законодателството, което има пряко отражение върху бизнеса и икономиката на страната.