Синдикат "Образование" настоява за промени в учебния процес и дисциплината

Апр 1, 2025 - 16:00
 0  15
Синдикат "Образование" настоява за промени в учебния процес и дисциплината

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлага отмяна на 15-дневния отпуск по домашни причини за учениците, въвеждане на оценка за дисциплина и забрана на мобилните телефони в училищата. Според синдиката тези мерки ще подобрят учебния процес и ще гарантират по-добра дисциплина в класните стаи.

Отмяна на 15-дневния отпуск

От "Образование" настояват да бъде отменена възможността родителите да извиняват до 15 дни отсъствия на децата си без медицинска бележка. Те смятат, че тази практика пречи на пълноценното образование и създава предпоставки за злоупотреби.

Мярката беше въведена преди година, за да улесни родителите, като им спести посещенията при лекар за кратки неразположения на децата. Досега не е имало публични оплаквания срещу нея, нито доклади от Министерството на образованието за злоупотреби. Въпреки това, синдикатът продължава да настоява за нейната отмяна.

Оценка за дисциплина и финансови санкции за родители

От профсъюза отново предлагат въвеждане на оценка за дисциплина, която според тях е подкрепяна от много учители. „Тя не е санкция, а оценява ключов компонент от образованието“, обясняват от синдиката.

Според тях дисциплината трябва да се оценява от педагогически колектив, за да не се възприема като административна мярка. Те също така предлагат въвеждането на договори между родителите и училищата за спазване на правилника, както и финансови санкции при тежки нарушения.

Критика към повече часове по математика

Синдикатът е против увеличаването на учебните часове по математика, като го нарича „грешна стратегия“. Според тях това няма да доведе до по-добри резултати, а само ще задълбочи дисбаланса в образованието.

„В момента учебната програма е фокусирана върху български език, математика и езиково обучение. Това е важно, но неглижирането на природните и социалните науки, изкуствата и спорта води до образование с дефицити“, посочват от синдиката. Те настояват за въвеждане на нов учебен предмет – „Добродетели и религия“.

Забрана на мобилните телефони

Синдикатът категорично подкрепя забраната на мобилните телефони в училище, но се противопоставя на ангажимента учителите да ги събират и съхраняват. „Учителите не трябва да носят отговорност за тези скъпи устройства“, заявяват от "Образование" и предлагат санкциите да бъдат насочени към родителите и учениците.

Заплати на учителите

Днес учителските заплати се увеличават с 15%, а началната заплата става 2131 лв. Според синдиката това е „положителен акт“, но все още далеч от очакваното ниво на заплащане за млади специалисти, което варира между 3000 и 6000 лв.

„Многобройните задължения на учителя не съответстват на заплата от 2000 лв. чисто. Това гарантира, че интересът към учителската професия сред младите няма да се повиши“, посочват от синдиката.