Близо 60% от българите живеят с доходи под средното ниво

Близо 60% от населението в България има доходи под средните за страната, показва изследване на Института за икономически изследвания към БАН, представено от доц. Теодора Пенева пред БНР. Проучването включва карта на енергийната и социалната уязвимост на домакинствата.
Според изследването най-уязвимите области в България са София-област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич, където се наблюдават високи енергийни нужди и значителни социални затруднения.
„Велико Търново е сред областите с най-голяма социална уязвимост, заедно с Ловеч, Хасково, Ямбол, Сливен и Монтана. Там има високи нива на бедност, ниски доходи на лице и сериозни социални проблеми,“ коментира доц. Пенева.
Интересно е, че безработицата във Велико Търново е само 4%, но въпреки това доходите в областта са с 37% по-ниски от тези в София-град, която е водеща по този показател. Най-лошото положение е в Сливен, където доходите са с 47% по-ниски от столицата.
Изследването разглежда едновременно доходи, социална уязвимост и енергийни нужди. „Видът отопление също е индикатор за уязвимост. Домакинствата, които използват дърва за огрев, имат най-ниски средни доходи – 2078 лв. на човек за 2023 г. За сравнение, при домакинствата, ползващи газ, доходите достигат 3000 лв.,“ обясни доц. Пенева.
Липсата на постоянни държавни програми за енергийна ефективност също задълбочава проблема. „В областите с висока уязвимост около 80-90% от домакинствата не са предприели нито една енергийна мярка през последните 10 години,“ посочи тя.
По официални данни в България има 1,8 млн. енергийно бедни, но за тях няма насочени помощи или целеви програми. „Жилищната политика у нас е с ограничен ресурс, кампанийна и често не отговаря на доходните критерии на семействата,“ добави Пенева.