Грешки в електронните рецепти създават хаос и забавят лечението

Фев 22, 2025 - 14:02
 0  9
Грешки в електронните рецепти създават хаос и забавят лечението

Електронните рецепти, които трябваше да улеснят достъпа до лекарства, се оказват сериозен източник на затруднения за пациенти, лекари и фармацевти. Според Инициативния комитет на магистър-фармацевтите (ИКМФ), системата за електронни предписания е изправена пред множество проблеми, които затрудняват отпускането на медикаменти.

Сред най-честите грешки са предписвания на несъществуващи лекарствени форми или количества – например антибиотик по 10 таблетки, когато реалната опаковка съдържа 20 таблетки. Тези технически неточности водят до ситуации, в които фармацевтът не може да отпусне лекарството, а ако лекарят не е на разположение, пациентите са принудени да чакат. Това създава хаос и забавя лечението, особено при спешни състояния, хронично болни пациенти и деца.

„Фармацевтът няма право да коригира рецептата. Ако има грешка, единственото решение е да се свържем с лекаря. Но ако той не е на работа, пациентът остава без нужното лекарство, което създава риск за здравето“, коментират от ИКМФ.

Допълнителен проблем е липсата на добра координация между лекарите и фармацевтите. Вместо да се съсредоточат върху лечението, здравните специалисти губят време за корекции на грешки в системата, което води до недоволство и намалено доверие към електронното здравеопазване.

ИКМФ предлага конкретни решения:

  • Създаване на актуализирана лекарствена номенклатура, синхронизирана в реално време.
  • Подобрена координация между лекари, фармацевти и институции.
  • Въвеждане на механизъм за коригиране на грешки в реално време, за да не страдат пациентите.

Данни от Информационно обслужване показват, че повече от 83% от електронните рецепти са за антибиотици, а останалите – за лекарства за диабет. От април 2024 г., когато предписанията за антибиотици станаха изцяло електронни, са изписани близо 4,5 милиона рецепти за такива лекарства, от които почти половината позволяват замяна с еквивалентен продукт.

ИКМФ настоява институциите да предприемат спешни действия, за да се изчистят системните грешки и да се улесни работата на фармацевтите. Според тях електронното здравеопазване трябва да бъде инструмент за улеснение, а не за създаване на пречки в достъпа до лечение.