Топенето на ледниците се ускорява: глобално предизвикателство с тежки последици

Фев 23, 2025 - 19:33
 0  12
Топенето на ледниците се ускорява: глобално предизвикателство с тежки последици

Международен екип от учени установи, че топенето на ледниците в световен мащаб се е ускорило значително през последното десетилетие. Според ново изследване, публикувано в списание Nature, загубата на лед е по-интензивна от очакваното и предизвиква необратимо покачване на морското равнище, предаде АФП.

Данните показват, че между 2012 и 2023 г. светът е загубил 36% повече лед в сравнение с предходното десетилетие. Средно 273 милиарда тона лед изчезват всяка година – еквивалент на глобалното потребление на вода за 30 години. „Резултатите са шокиращи, макар и да не са напълно изненадващи, предвид продължаващото глобално затопляне“, коментира Майкъл Земп от Университета в Цюрих и съавтор на изследването.

Ледниците, които играят ключова роля за регулирането на климата и осигуряват прясна вода за милиарди хора, са сериозно застрашени. От началото на века те са загубили около 5% от обема си, но мащабите варират значително по региони – от 2% в Антарктида до 40% в Алпите. По-малките ледници се топят с най-бързи темпове, като много от тях „няма да преживеят настоящия век“, предупреждава Земп.

Изследването, координирано от Световната служба за мониторинг на ледниците (WGMS), Единбургския университет и изследователската група Earthwave, обединява сателитни анализи и измервания на място. Според учените ледниците се свиват по-бързо, отколкото се прогнозира в последния доклад на Междуправителствената експертна група за климатичните промени (IPCC) към ООН.

Топенето на ледниците оказва сериозно влияние върху водните ресурси в региони като Централна Азия и Централните Анди. Освен това, ледниците са вторият по значение фактор за покачването на морското равнище след разширяването на морската вода поради затоплянето.

Изчисленията сочат, че от 2000 г. насам топенето на ледниците е довело до покачване на морското равнище с близо 2 см. Това поставя около четири милиона души, живеещи в крайбрежни райони, в сериозна опасност от наводнения.