Брюксел иска да насочи спестяванията на гражданите към рискови инвестиции

Март 22, 2025 - 09:20
 0  50
Брюксел иска да насочи спестяванията на гражданите към рискови инвестиции

Европейската комисия (ЕК) предлага нова стратегия, наречена „Съюз на спестяванията и инвестициите“ (ССИ), с цел насърчаване на инвестиции в „зелени“ технологии, отбрана и други проекти, които не намират лесно финансиране. Основната идея е част от спестяванията на европейските граждани, държани в банки, да бъдат насочени към капиталовите пазари за финансиране на по-рискови проекти.

В официално съобщение на ЕК се посочва, че това може да увеличи икономическия растеж и конкурентоспособността на ЕС, като същевременно осигури по-висока доходност за гражданите. Въпреки това, Брюксел признава, че повечето хора нямат необходимите финансови познания за вземане на информирани инвестиционни решения.

Каква е целта на новата стратегия?
ЕК изтъква, че традиционното банково кредитиране е трудно достъпно за иновативни и бързо развиващи се компании, които често се възприемат като твърде рискови. Затова се предлага използването на капиталовите пазари като алтернатива, където гражданите биха могли да инвестират.

„Капиталовите пазари играят решаваща роля в насочването на средства към компании, които се нуждаят от алтернативни източници на финансиране“, отбелязват от ЕК.

ЕК обещава висока възвръщаемост на тези инвестиции, но без да акцентира върху свързаните рискове.

Какви са мотивите на Комисията?
Европейските граждани държат около 10 трилиона евро в банкови депозити с ниска доходност, посочва ЕК. Дори малка част от тези средства, ако бъде инвестирана в капиталовите пазари, може да осигури значителни възможности за финансиране на малки и средни предприятия и иновативни компании.

В същото време, анализ на ЕК показва, че за справяне с предизвикателства като климатичните промени, технологичния напредък и нарастващите нужди от отбрана, ще са необходими допълнителни инвестиции от около 750-800 милиарда евро годишно до 2030 г.

Какво значи това за гражданите?
Сегашната инициатива може да доведе до повече възможности за доходност, но и значителни рискове за спестяванията на хората. Експерти припомнят, че фондовете за рисков капитал съществуват именно за финансиране на високорискови проекти. Разликата е, че те разполагат с опит и анализатори, докато повечето граждани нямат капацитета да преценят потенциалните рискове.