Японската напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО
Традиционната японска напитка саке бе включена в престижния Списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Това събитие беше обявено на среща в Луке, Парагвай, където членове на Комитета на ЮНЕСКО гласуваха за включването на 45 нови културни практики и продукти от различни краища на света в списъка.
Сакето, приготвяно от ориз, вода, мая и коджи (оризова плесен), играе важна роля в социалните и културни събития в Япония, като се сервира в заведенията „изакая“, лее се по време на сватби и се пие за специални тостове. Според японския посланик в ЮНЕСКО, Такехиро Кано, сакето е „божествен дар“ и е от съществено значение за японската култура.
Сакето е не само част от традицията, но и играе важна роля в ежедневието на японците. То се произвежда в малки пивоварни в планинските райони на Япония, като оризът, използван за неговото производство, трябва да е японски. Този продукт е широко признат за важен елемент от културното наследство на страната.
Също така, в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО беше включена и традиционната техника за производство на занаятчийско сирене в бразилския щат Минас Жерайс, както и уменията на майсторите, които ремонтират цинковите покриви в Париж.
ЮНЕСКО също призна „културата на панаирите“ за значим елемент от социалния и културен живот, като панаирите стимулират социалното сближаване и мир.